יום שני, 15 בפברואר 2016

מעשיות עובד התחזוקה המזדקן***
זו היתה הפסקת החשמל החמישית של הערב. עובד התחזוקה המזדקן הפטיר קללה בטויוטה הממוגנת וסובב את הרכב בפעם המי-יודע-כמה לעבר חדר הבקרה. הרי יש להם את המפתח, רטן לעצמו, הרי העלים עין כבר חודשים מהשכפולים הפירטיים, מהתיקונים המאולתרים שלהם, כולה פיוז שקופץ שוב ושוב בגלל העומס שהתריע עליו כבר חודשים. זועם וחפוי הוא דשדש בבוץ לעבר הביתן האפל. זה לא יכול להימשך, חשב, הוא חייב לעשות מעשה. בהחלטה של רגע חיבר זה לזה את תיליי החשמל והרים את המתג הראשי. 

***
חמש בבוקר בחדר הבקרה החרוך. עובד התחזוקה המזדקן הרים מבטו בעייפות אל עבר ארון החשמל השבור. כבר שעתיים הוא פה, מרים ומוריד מתגים, מושך חוטים מדובללים, מחבר ומנתק בלי סדר כפעוט המשחק בכלי העבודה של אביו. אין לו מושג מה הוא עושה, כבר שנים שאין לו מושג ואיכשהו אף אחד לא שם לב, הרי רק חמד לצון כשהגיש מועמדות לתפקיד ובכל זאת קיבלו אותו בהעדר מועמדים אחרים. אולי יתפלל עכשיו, חשב, זמן שחרית עוד מעט, וכשתעלה השמש יגיעו בוודאי מהמועצה ויצילו אותו מן הקלון. אבל הפעם זה שונה. ייתכן כי שרף את הלוח הראשי של גדר המערכת באחד מניסיונותיו, הפקיר את היישוב המדברי המבודד למחבלים ונערים-דוקרים. הוא התיישב, התכרבל במעילו, וחזר לתקוע את עיניו במירס השרוט .

*** 
עובד התחזוקה המזדקן הוביל בברכיים פקות את המשלחת הנכבדת. מאחורי דידו ראש המועצה וסגנו, ושני חברים נוספים במליאת המועצה. יו"ר הועד המנהל הנכנס הושיט יד מסוקסת ליו"ר הועד המנהל היוצא שהחליק קלות לתוך השלולית הגדולה שניצבה ירוקה ודוממת בכניסה לחדר הבקרה החרוך. 

מנכ"ל חברת התיירות האזורית סידר מחדש את הכיפה שנשמטה מקרחתו והמשיך להסתודד עם סגן השר לענייני התיישבות ופיתוח שנלווה אליו לסיור שתוכנן כבר מזמן, מתלבט בראשו האם ההזדמנות הספונטנית להוכיח את קשייה הנוכחיים של ההתיישבות יזרימו לו עוד תקציבים. המתאספים פינו מקום לרכזת הקהילה של היישוב המדברי המבודד שנדחקה לביתן הצר, מקפידה לשמור נגיעה מקבוצת הגברים המזוקנים. סגן-אחראי-התחזוקה-הרשותי-לענייני-חשמל-וכלבים-משוטטים נכנס אחריהן ברעש רב, מלווה בנציג חברת החשמל לאזור גב ההר. אם יקרה כאן פיצוץ או משהו יהיה זה אסון, חשב בלבו רב-טפסר לוי, כבאי משנה בתחנת מכבי האש הסמוכה, שהוזעק אף הוא למקום והביט בהתקהלות מבעד לחלון האסבסט השבור, הרי עתידה של ההתיישבות כולה מרוכז כעת באותו חדר שלוש על שלוש, הלא תידרשנה שנים כה רבות לבנות שדירת הנהגה חלופית שתתמצא ותשלוט בצורה כה מושלמת באותו סבך מורכב של תב"עות ונהלים שמאפשר לנו לקיים את מצוות יישוב הארץ. 

עיני כולם ננעצו בעורפו של מומחה החשמל האגדי שהוזעק ממרכז הארץ בהוראה ישירה של לשכת ראש הממשלה. המומחה פתח את לוח המחוונים, הוציא את חבילת הוופלים שהוטמנה בו אמש בפעולת "חפש את המטמון" של סניף בני עקיבא, חיבר מחדש את כבלי החשמל, והרים את המתג הראשי  .

***
חשדנותו של עובד התחזוקה המזדקן החלה להתעורר לאיטה בשעת אחר הצהריים המאוחרת. היתה זו כבר הפעם הרביעית היום שנתקל ברכז הפיתוח והבנייה של היישוב משוטט ליד חדר הבקרה החרוך. כששאל לשלומו רק הנהן הרכז בקצרה והמשיך לצלם בתזזיתיות את סביבות הביתן, מתעד כל פרט וזווית במתחם המגובב שהשתרע בין מועדון החברים לשכונת הקרוונים המתפוררת, כאילו מתכונן להצגת ראיות מפורטת בפני בית דין זוטר לענייני בנייה. לכאורה לא היתה לעובד התחזוקה סיבה לחשוד, הרי הכיר את הצלחותיו המשפטיות הכבירות של רכז הפיתוח והבנייה בכל אותן תביעת נזיקין של רוכשי דירות חדשות בפרויקטים של היישוב, איך תמיד בשלב הטיעונים המסכמים לקראת הכרעת הדין היה שולף חוזים מפורטים עד אימה חתומים בראשי תיבות וללא ראשי תיבות על ידי הקונים המיועדים שהביטו בו מחווירים ומובסים באולם הצר של בית המשפט, איך לא הסכים לוותר ולו על שקל בודד מדמי הוצאות המשפט שנכנסו טבין ותקילין לקופת היישוב שפעם אחר פעם באספת אישור התקציב השנתית התברר לחברי האגודה השיתופית שהוא מצוי בגירעון עמוק  .

עובד התחזוקה המזדקן המשיך בתיקון כבל החשמל התת-קרקעי כשלפתע הזדעזעו רגליו. גופו הצנום כשל כאחת לתוך בור רחב ממדים. כששככו ערימות האבק ואישוניו התרגלו לחושך נגלה למולו מתחם תת קרקעי עצום, עיר מבוכים ענקית של דירות שלושה חדרים להשכרה מיידית במחירים מופקעים, בתוכן התרוצצו כנמלים זוגות ציונים-דתיים עם ילד או שניים, בין רהיטים משומשים ומתנות חתונה זולות עם פתקי החלפה.

חודשים אחר כך הוסיפו רשויות השומה והמיסוי של המחוז למפות ולשערך את היקפו של אותו מתחם שממנו עשה לביתו רכז הפיתוח והבנייה של היישוב, באותה סאגת הונאה מסועפת שזכתה בעיתונות השמאל לכינוי "פרשת מיידוף של עולם המתנחלים". היו אף שגרסו כי נתגלה חיבור תת-קרקעי ישיר בין "מחילות הדיור הסרוג", כפי שכונו, ובין מנהרות ההתקפה של חמאס בגבול הרצועה, אם כי השערה זו לא אומתה מעולם על ידי רשויות הביטחון. באופן שהפתיע רבים זכה עובד התחזוקה המזדקן לאות הוקרה כחושף שחיתויות מטעם אגף הבטיחות והגיהות של המועצה המקומית, תואר שלא לווה בתגמול כספי, ואף לא מנע את הפחתת שכרו בסוף השנה האזרחית עת יושם חלקית דו"ח ההתייעלות והשקיפות של היועץ הארגוני החדש שמונה בשנה הקודמת על ידי ועדת המשילות המורחבת של היישוב המדברי המבודד.

***
שבוע תמים חלף מאז תוקן בהצלחה כבל החשמל התת-קרקעי הארור, שבוע חורף בהיר ושמשי שלמרבה הצער לא גרם שום נזקים מהותיים אשר יאשררו את נחיצותו של מערך האחזקה והגיהות היישובי. עובד התחזוקה המזדקן לא האמין איך מהר כל כך חזר לנוהגיו הרגילים. שוב גרר עצמו לאותם שלושה סיבובים יומיים ברחבי היישוב בטויוטה הממוגנת, מקפיד לתמרן בחגיגיות מול חלונו הרחב של משרד מזכיר היישוב שבעצמו העמיד פני עסוק מבלי להבחין שעמוד הקנדי קראש הפתוח במחשבו, שהודיע באותיות מהבהבות על שלב משחק הגבוה בשתי סטיות תקן לפחות מן הממוצע העולמי, נשקף בבהירות מבעד זגוגיתה של תמונת ענק של מערת המכפלה שרכש לאחרונה לרגל סיום שנת התקציב מסעיף ''שיפור פני המזכירות'' שסבל מתת-ניצול מביך.

עובד התחזוקה המזדקן נכנס למחסנו בקצה היישוב, התיישב ליד המחשב הנייח, ופתח בפעם השלישית היום את כתובת האימייל המזויפת שבה השתמש בשנתיים האחרונות. בפעם הראשונה כשכתב בשם בדוי מכתב זועם בלשון משפטית ונוקדנית לרשימת התפוצה היה בטוח שמנהל הרשת ימחק את דבריו תכף ומיד. הרי ברור שאין, ולא היה, ולא יכול להיות אדם בשם "ירחמיאל התרמחי" ביישוב המדברי המבודד. ואולם אולי בשל השיח הסוער שיצרו דבריו הנוקבים, שבשעות חסד בינו לבין עצמו הודה כי הם מופרזים לחלוטין, ואולי בשל הגידול העצום במספרם של המשתכנים החדשים ששמותיהם מעולם לא הוקלדו כראוי למרשם התושבים, אף אחד לא הבחין בזיוף. וכך קרה שירחמיאל התרמחי הפך לדמות מופת ציבורית שלא היה דיון פומבי או פרטי בצורכי היישוב המתפתח שלא היוותה בו נקודת ציון ראשונית בבחינת "מה ירחמיאל התרמחי היה אומר על זה", דמות שאיש לא העז לערער על מעמדה האונטולוגי כמי שמבטאת באופן ציורי וקולע כל כך את רוחה של דעת הקהל המתגבשת.

וכך בשנתיים האחרונות הצליח התרמחי להביא לפיזורם של שני ועדים בשל רמזים מבוססים לשחיתות, להתאבדותו הבלתי נמנעת של סגן המזכיר לענייני קשר עם המועצה לאור חשיפת מחדלי תקצוב ואבטחה, ולהחלפתה של רשת התקשורת של כלל יישובי גב-ההר מבזק להוט. לאחרונה פתח בקמפיין בקרב כלל יישובי יהודה ושומרון לפירוקה של תנועת ''אמנה'' כאחראית על תכנון ושיווק מכרזי בנייה ותשתיות חינוכיות. אכן, לאור הידלדלות העניין המזרח-תיכוני והישראלי-פלסטיני בפתרון שתי המדינות, והצורך המובן בפתיחת ערוצי פעולה חדשים בעבור כל אותן עמותות שמאל מזדקנות ומתוקצבות היטב, גילו גם "שלום עכשיו" ונשות "מחסום ווטש" עניין בתפעול המשימות האמורות, הרי ממילא רמת הבקיאות שלהן בנושאי בנייה ופיתוח ביו"ש עלתה לאין ערוך על זו של אותם "לא-יוצלחים", כפי שכונו במכתביו המייגעים של התרמחי, המובילים את תנועת ההתיישבות אל עברי פי פחת.

ואולם ירחמיאל התרמחי לא צפה את כניסתה של תנועת "שקיפות לישראל" למכרז הפתוח הנ"ל. וכך, לאחר שבועיים קצרים של נבירה במסמכי המועצה לשם הכנת המכרז, עלו מומחי השקיפות לא רק על כפל אלא על שילוש תפקידים בתחומי התחזוקה והפיתוח בין היישוב, המועצה האזורית ומשרד התשתיות הלאומיות. וכך ברגעים אלה ממש עמד בפני עובד התחזוקה המזדקן איום פיטורין מיידי, מעשה ידיו להתפאר, בדמות מכתב אזהרה לפני נקיטת הליכים מטעם סגנית נציבת תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה. אולם, משום מה, עובד התחזוקה המזדקן לא נראה מוטרד. בהבעה עניינית פתח תיקייה סודית, מוצפנת ומאובטחת שהכין לשעת חירום מעין זו ושלח לאחמד מהכפר הפלסטיני השכן את מסר יום הדין. הם כבר יראו מה זה שילוש תפקידים.

יומיים לאחר מכן דווח בעיתונות הארצית כי גדר היישוב נחתכה בנקודה אסטרטגית. עובד התחזוקה המזדקן, שהסתובב במקרה ליד חדר הבקרה החרוך בפאתים הדרומיים, נדקר קלות בידו מפלסטיני שזהותו לא נתבררה מעולם. כעבור שבועיים שודרה כתבת תחקיר של אור הלר בחדשות 10 תחת הכותרת "באו להחליש אבל יצאנו מחוזקים", בה נצפה עובד התחזוקה המזדקן מסמן וי קטן באצבעותיו החבושות כשהוא מנצח על ביצוע החלטת הממשלה 2065א'/התשע"ו לביצוע עבודות שדרוג משמעותי של הגדר ההיקפית של היישוב המדברי המבודד.

***
עובד התחזוקה המזדקן הניף בעייפות כעוסה את המברשת וחזר לצבוע את קיר הסלון-מטבח של הקרוון הפינתי הנטוש. פרויקט הגדר ההיקפית התגלה כניצחון פירוס. לא זו בלבד שנאלץ לכלות את מיטב שעותיו בפיקוח על חמישה בעלי מלאכה שלומיאלים ומשוללי ידע מקצועי שהופנו אליו מטעם מחלקות הרווחה של יישובי המועצה רק בגלל שענו על סעיף החובה לעידוד "עבודה עברית", אלא גם נוסף לו עוזר צעיר, מין ברסלבער מוזנח ושרירי, אב ל-13, שלא היתה ולו עבודת אחזקה אחת בחודשיים האחרונים שהצליח להביא לידי סיום. הנה אתמול, רק משום ששכח לכוון את גובה הבוילר בסיום תהליך ההתקנה, התפוצצו בזה אחר זה ארבעה דודי חימום שהרכיב לקראת החורף בשכונת הקרוונים הדרומית ואף הובילו לקריסתו של אחד מגגות האסבסט היישר על גן הילדים האמונו-הוליסטי הסמוך, שלמרבה המזל היה ריק באותה השעה לאחר שהגננות יצאו עם הילדים לצפות בהמלטה של עז אורגנית במחלבה הפיראטית של בת המזכיר. אולם עם השגיאות המקצועיות הללו עובד התחזוקה המזדקן עוד יכול היה לחיות, הרי ממילא היה חייב לנצל את כפל תקציבי התחזוקה עד סוף השנה האזרחית. מה שהטריד אותו היו נאומיו הבלתי נגמרים של העוזר הכושל כנגד ירחמיאל התרמחי היוצר, לדבריו, נזק בלתי מתקבל על הדעת לשיח הציבורי המכבד ולאווירה הכל-כך קהילתית, נעימת פנים ומיוחדת של היישוב המדברי המבודד.

כעסו של עובד התחזוקה המזדקן הוסיף לגאות. עוד פעם הם משכנים בקרוון איזה זוג מרושש שבו הבעל מנגן על נאי ובגלמה ואשתו עורכת שירה ופרוזה אמונית בכתב עת מגזרי שכבר ארבעים שנה מעיד על עצמו כתקוותה הרעננה של הספרות היהודית המתחדשת. הרי מאות הקרוונים של היישוב כבר עמוסים לעייפה במשוררים, אמני קדרות, אנשי הגיג ומוזיקאים, שלא רק שאינם משלמים את מסי היישוב בזמן, אלא גם אין להם שום כוונה וגם שום אפשרות פיננסית לעבור אי פעם לפרויקט מגורים שגרתי מן המניין, אפילו לא לאותם שיכונים מכוערים ומשוללי שצ"פים שזכו משום מה לשם ''מדורגים''. ולכן הדיירים הזמניים שהפכו קבועים הללו ממשיכים להטריד את הועד המנהל, ומשום כך את עובד התחזוקה המזדקן, בטרוניותיהם, דורשים מים זורמים, חשמל תדיר, ועוד גחמות וזוטות מעין אלה

הכל באשמתה של רכזת התרבות הפעלתנית, חשב לעצמו כשנאנח והביט מן החלון לעבר חדר הבקרה החרוך. עם כל ערבי התרבות המזרחית/יהודית/ערבית/פרסית/מדברית שהיא מארגנת ביישוב בשנים האחרונות, ובמחירי כניסה זעומים עד שלא ברור גם לא לחשב המועצה הקפדן כיצד היא מצליחה לסיים את שנת התקציב ללא חריגות ענק, נוצרה ביישוב רשת קהילתית עצומה של פועלים זוטרים בשדה התרבות, עד שאפילו בגיליון גלריה האחרון פורסמה כתבת שער בנושא, ובין השאר רואיין רון חולדאי שהבטיח מענקים נדיבים לקליטה מחדש בתל-אביב-יפו לכל אמנית או מוזיקאי שירוו מעט את הצימאון העז של אנשי השפלה לתרבות ערכית ופעילות פנאי משמעותית.

והנה עוד פעם מגיע זוג אמנים. מה לא ניסה בשנותיו כמנהל תחזוקה על מנת להיפטר מן הטפילים הללו. ארגן עצומה במייל היישובי להכפלת שכר הדירה בקרוונים, אך זו לא זכתה להיענות לאחר שהתברר שההצעה עתידה לפגוע באופן כזה או אחר ביותר משמונים אחוז מאוכלוסיית היישוב. שרף במו ידיו את חדר הבקרה וגרם לניתוק חשמל של שבועות, מה שהוביל דווקא לשדרוג מקיף של כלל רשת החשמל, במימון כספים קואליציוניים נסתרים, שכן התברר כי בניהם של שני ח''כים של הבית היהודי התגוררו בשכונה המתפוררת. בחורף האחרון עבר קרוון קרוון ופער חורים קטנים בין הגגות וקירות הגבס כך שבזמן הסערה הגדולה הוצפו הביתנים בשלוליות ענק, אך לתמיהתו החליטו כמה מן האמניות המובילות בשכונה להפוך את מצב הביש למיצג חזותי אותנטי בשם ''החיים כסופה'' שהמשיך למכור כרטיסים במאה ש"ח לראש עד סוף חודש מאי, זכה לביקורות אוהדות במיטב ערוצי התרבות, ופרנס כהלכה את כלל משפחות דיירי הקרוונים לשתי שנות המס הבאות לפחות.

והנה הוא תקוע כאן עם מברשת הצבע הזאת, מקפיד לסייד באופן רשלני ביותר את קיר המקלחת ולטפטף צבע על האסלה, ממשיך לשמוע את קטרוגיו של העוזר הכושל כנגד ירחמיאל התרמחי ואוהדיו אשר מסכלים פעם אחר פעם את מאמציו לפתוח ביישוב בית ספר תורני-ניסויי עם חיבור לטבע ברוח חרובי בר יוחאי. הוא חייב לעצור את הטירוף הזה, חשב, אסור לו לתת לזה להימשך. בהחלטה של רגע עזב את כליו ומיהר ברכבו אל אחמד מן הכפר הפלסטיני השכן.

***
ינואר 2024 ביישוב המדברי המבודד. היישוב מונה 10,000 משפחות. גידול נוסף בהגירה החיובית ליישוב נרשם לפני 3-4 שנים, עם חיסול מלאי המספריים לשימוש עצמי בחנות מכשירי הכתיבה של אבו-ויסאם בכפר השכן, שהוביל לדעיכתה הבלתי נמנעת של אינתיפאדת הבדידות. מחילות הדיור הסרוג הוכשרו רשמית למגורים בוועדת הבנייה המחוזית, וכיום מתגוררת בהן כמחצית מאוכלוסיית היישוב. כבר שנים שעובד התחזוקה המזדקן מכהן בהצלחה כראש המועצה המקומית.

הכביש החדש לשכונות הצפוניות כבר סלול, לצדו מדרכות מסודרות ותאורת רחוב נעימה. מרכז מסחרי קטן נמצא בתהליכי בנייה בשיפולי אזור התעשייה. מזה שנה פועל בו מינימרקט חדיש בניהולה של מרים, אחותו החרוצה של ירחמיאל התרמחי. מחירי המזון מעט יקרים יותר מאשר בעבר לרווחת הבעלים. חדר הישיבות המודרני עולה כפורח במבנה המשופץ של חדר הבקרה החרוך. כפר האמנים שהיה בו נזנח, לאחר שמרבית אמני היישוב הוגלו ליישוב סביבתי-אמנותי חדש וזול יותר בערבה, עקב פינוי כלל מאות הקרוואנים של היישוב לאחר מכת הטרמיטים המפתיעה שהובילה לקריסתם הסופית.

בהחלטה שהתקבלה על דעת כלל 30 חברי המועצה המנהלת של היישובעשרים ותשעה גברים דתיים אשכנזים והקומונרית של סניף בני עקיבא – הושעתה רכזת התרבות הנמרצת וראש המועצה החדש לקח אחריות מלאה על תחומי התרבות והחוגים. בשבוע שעבר הוצגה בספרייה ההצגה לילדים "יוסף מוקיר שבת" ולרגל שבועות מתוכנן ערב "יובל להתיישבות המחודשת בגב ההר", שיכלול מצגת דברי תורה של הרב אבינר והקלטות נרגשות של רשת הקשר הפיקודית במלחמת ששת הימים. באולם האירועים המחודש של בית הכנסת האשכנזי עורכות נשות קבוצת התיאטרון חזרות אחרונות למחזמר "דבורה תחת התומר" שיוצג בהיכל התרבות המשופץ לנשים ונערות בלבד.

ירחמיאל התרמחי ועוזר התחזוקה הכושל ממשיכים להתנצח על גובה התקציב ואיכות הנציגות הקהילתית ברשימת התפוצה היישובית שעברה לפלטפורמת NiChau הסינית לאחר קריסתה של גוגל וכלל תעשיית ההייטק האמריקנית עם חילופי העשור. בשעות הערב יושב עובד התחזוקה המזדקן בגינה המטופחת שהוקמה על הריסות שכונת הקרוואנים ומשקיף לעבר חווילתו החדשה של אחמד בכפר הפלסטיני השכן. כשחיוך דק על שפתיו הוא נזכר איך הכל התחיל בחורף הארור ההוא, עם חבילת הוופלים בטעם לימון שהונחה בטעות בארון החשמל השבור.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה