יום שבת, 25 בינואר 2014

על הרב עובדיה יוסף

כשהייתי ילד נהגנו להתפלל בימים הנוראים בבית הכנסת "חזון עובדיה" של הרב עובדיה יוסף, בית כנסת קטן מאוד שמוקם בקומת הקרקע של בית הכנסת הגדול בירושלים ברחוב המלך ג'ורג'. היו אלה שנות השמונים, ימי צמיחתה של ש"ס ככוח פוליטי. הרב עובדיה היה כבר ידוע מאוד ופוליטיקאים ואנשי שם הגיעו מעת לעת לבית הכנסת, אבל הרב עדיין לא העתיק את משכנו להר-נוף והנוף האנושי בבית הכנסת היה מגוון מאוד וברובו לא חרדי. עד היום לא ברור לי כיצד הסכים הרב להתפלל באתר בו ההגמוניה הדתית האשכנזית באה לידי ביטוי כה בולט מבחינת הארכיטקטורה של המבנה.

כבר בתור ילד שהשתייך לחברה הציונית-דתית הייתה לי רתיעה מסוימת מדמותו ונוהגיו של הרב. בסיום התפילה היה נהוג שהרב עובדיה עומד בסמוך לארון הקודש וכל מתפללי בית הכנסת עוברים, מנשקים את ידו ומקבלים ממנו ברכה. כל כך שונה מבית הכנסת האשכנזי בו התפללנו בשאר ימות השנה ובו אפילו לא היה רב. בשלב מסוים נמנעתי מכך ויצאתי החוצה דרך הדלת האחורית של בית הכנסת.

לצערי הרב, המפלגה אליה אני משתייך החליטה לא להתייחס לפטירתו של הרב יוסף ולא להשתתף בצערה של משפחתו ושל הקהל הישראלי הרב שמבכה את לכתו. יש לכך בוודאי סיבות מוצדקות, אך ההחלטה הזו לא מעידה על גדולת נפש מיוחדת של המפלגה וראשיה. חבל לי מאוד על כך כי אני באמת חושב שלציבור החילוני והאשכנזי בארץ יש מה ללמוד מדמותו של הרב עובדיה. אני לא מתכוון רק לפסקי ההלכה המקילים, לרגישות האנושית, להעצמה של המזרחיים והספרדים בארץ, ולפסק המפורסם שהתיר החזרת שטחים תמורת שלום. אני מתכוון לרכות (אפילו נשיות) של הרב עובדיה ולהערכה של חוכמה ולימוד.

המפגש האישי שלי עם הרב עובדיה זכור לי כמפגש עם אדם עדין ורך עד מאוד. עד היום אני זוכר את מגע ידו הרך ואת בכיו החרישי והאותנטי בתפילות יום הכיפורים כאשר ביקש סליחה ומחילה בעבור עצמו, קהילתו ועם ישראל. דמות שעוצמתה בחולשה הפיזית והנפשית שהיא מייצגת. איזה ניגוד אל מול רבים מהמנהיגים ה"גבריים" שבהם משופעת החברה הישראלית-ציונית. ומה שעוד מעורר הערצה בעיני הוא סדר העדיפויות הערכי החד משמעי של חברה שמנהיגיה נבחנים בראש ובראשונה בחוכמתם ובלימודם. ערך של לימוד לשמה, של אהבת החוכמה, של ידע שהוא ערך בפני עצמו ולא רק מכשיר להגעה לאילו שהן תועלות אחרות. השוו זאת לקריסת מדעי הרוח באוניברסיטאות בישראל בעשורים האחרונים. כל כך נבובים נשמעים הצידוקים התועלתניים לחשיבותם של לימודים הומניסטיים (מי לא יודע שבוגרי פילוסופיה יהיו גם מתכנתי מחשבים טובים יותר), ומעידים על חברה שאיבדה את האמונה שלה בחשיבותו של הידע האנושי כערך בפני עצמו.

האם כל זה מוריד מן הבעיות שבדמותו, פעילותו הדתית והפוליטית, מורשתו, התבטאויותיו? בוודאי שלא, ואני מתנגד גדול של מורשתו הן מבחינה פוליטית והן מבחינה דתית. אבל חבל שקטנות הרוח שלנו לא תאפשר לנו ללמוד לקחים חשובים כל כך.


(נכתב ב-9 באוקטובר 2013)

2 comments:

  1. שמי אֱלִישֶׁבַע דָּוִד, אני בא מתל אביב ,, אבל אני עובר לסקוטלנד עם בעלי, אני רוצה לחלוק את החדשות הטובות על חיי עם כולם ועם אלה הזקוקים לעזרה בנישואין / יחסים. סבלתי במשך שש שנים, בעלי עזב אותי והמשכתי ללדת אישה נוספת רק בגלל שהמשפחה שלו לא אהבה אותי, ובגלל שלא יכולתי לתת לו תינוק, בכיתי שבע שנים כי בעלי התגרש ממני. חיפשתי את הכישוף שהענן עזר לי ברשת פגשתי כל כך הרבה קוסמים, כולם גייסו כסף בלי לעזור לי, אבל ב -3 באוגוסט 2019 ראיתי תרומה מקוונת של קוסם טוב בשם דריגבינוביה. החלטתי ליצור איתו קשר כשקשרתי איתו, הוא אמר לי שהבעיה שלי נפתרה כי יצרתי איתו קשר, אמרתי לו את כל הבעיה שלי והוא הבטיח לעזור לי להחזיר את בעלי. דריגבינוביה הורה לי והראה לי מה לעשות אז אני עוקב אחר כל ההוראות ועושה את מה שהוא ביקש ממני לעשות אחרי שלושה ימים הוא אמר לי שבעלי יתקשר אלי לפני שאני ישן באותו יום ומתנצל. ברגע שהוא סיפר לי הכל, בעלי התקשר אלי וביקש שאחזור אליו אחרי שש שנות גירושין. היום אני חולק את המסר הזה כי אני רוצה שהעולם יידע וזו עבודה טובה, ואני גם שמח מאוד להיות בהריון ולמי מכם שזקוקים לעזרה, בעיות בעבודה או קידום צרו קשר עם Drigbinovia עוד היום ופתרו את הבעיה שלכם כאן הוא דואר אלקטרוני: doctorigbinovia93@gmail.com או whatsapp אותו בטלפון: +2348144480768 אני מבטיח לך שהבעיה שלך תיפתר

    השבמחק
  2. אני נשוי שבע שנים בלי ילד, אז בעלי מתחיל להתנהג בצורה מוזרה, חוזר הביתה בזמן האחרון וכבר לא מבלה איתי, והוא התגרש ממני. אז נעשיתי מאוד עצובה ואבדה בחיים כי הרופא אמר לי שאין דרך להיכנס להריון, זה באמת יאמל את חיי. עד שנתקלתי בחבר שסיפר לי על DR ALABA מהאינטרנט, איך הוא עזר לנשים רבות עם בעיות דומות שאני עובר, אז יצרתי איתו קשר בכתובת: dralaba3000@gmail.com והסברתי לו. הוא אמר לי את כל מה שאני צריך לתת לפני שהוא יכול לוותר על הכישוף להחזיר את בעלי, מה שעשיתי, והוא שלח תפילה עוצמתית שהייתי צריכה לומר באמצע הלילה בזמן שהוא מטיל את כישוף האהבה. זה היה נס 48 שעות אחר כך בעלי היחיד חזר אלי והתנצל על כל מה שעשה ואמר לי שהוא מוכן לגמרי לתמוך בי בכל דבר שארצה. התקשרתי במהירות ל- ALABA וסיפרתי לו מה קורה באותו הרגע, והוא גם הכין ושלח לי תרופה שאמרה שהיא תרפא כל מחלה או זיהום לא רצויות שמונעות ממני להרות ואז הורה לי על כך. איך להשתמש בזה לפני שפוגשים את בעלי. זאת לאחר השימוש בעשב ובשורש הילידים הזה, כעבור כמה שבועות התחלתי להרגיש סימני הריון בכל מקום, אני ממש בהריון, רק ילדתי ​​ילד ב -1 לחודש זה. אני מבטיח להודיע ​​לכל העולם על ד"ר אלבא כדי לשמור על היחסים שלי כמו גם לתת לי ילדים. אני יכול לקרוא בגאווה שלי היום. לכל אישה שמוצאת זאת בלתי אפשרית, הנה ההזדמנות שלך לחייך ולהביא אושר למשפחתך, אנא צרו קשר עם ד"ר אלבא דוא"ל: dralaba3000@gmail.com או צרו קשר עם מספר הוואטסאפ שלו: +2349071995123, הוא אלוהים שנשלח להחזיר מאהבים אבודים ולהביא לך אושר.

    השבמחק